Connect with us

اجاره روزانه

انواع رقص محلی و سنتی در ایران

رقص محلی هر استانی، نمادی از فرهنگ و سنت آن منطقه به شمار می رود. از این رو هر رقصی در هر محل و استانی با استان دیگر متفاوت است. اگر به شمار کشور روید، با رقص های آیینی مختلفی مواجه می شوید. در حالی که کردها، لرها، ترکمن ها و دیگر اقوام عزیز ایرانی، هر یک دارای سبک رقص منحصر به فردی هستند.

Published

on

رقص محلی و سنتی

هر استانی دارای یک فرهنگ و هر فرهنگی دارای یک سنت است. در سنت های مختلف ایرانی، رقص محلی ویژه ای وجود دارد که مردم در ایام شادی، در کنار هم این رقص ها را انجام می دهند. از جمله رقص های سنتی و محلی در ایران، باید به رقص های کردی، رقص های لری، رقص آذری، رقص قاسم آبادی، رقص ترکمن و رقص بلوچی اشاره کنیم.

هر کدام از این فرهنگ ها، شیوه رقص مخصوص به خود را دارند. اگر به شهرهای گوناگون سفر کنید، و شاهد رقص محلی مردم آن مناطق باشید، متوجه می شوید که رقص آنها نمادین بوده و یادگاری از اجدادشان است. پس هر یک زیبایی ها و جذابیت های خاص خود را دارند.

 

زیباترین رقص های محلی و سنتی در ایران

از جمله رقص های سنتی و محلی در ایران، باید به معرفی موارد زیر بپردازیم:

⦁ رقص های لری: رقصی سراسر ریتمیک، با حرکات موزون دست و پا. یان رقص نشان دهنده روح شادمان، هیجانی و روح مقاوم است.

رقص لری
⦁ رقص های کردی: کردهای عزیز رقص محلی خاصی دارند، که به صورت گروهی انجام می شود. در این نوع رقص، سرعت، ریتم و شور رقص بسته به هدایت کننده گروه برای آغاز رقص دارد.

رقص کردی

⦁ رقص های ترکمن: ترکمن های عزیز کشور ما، دارای رقص زیبا و سنتی با نام رقص چوب هستند. این رقص بر جنبه های حماسی و رزمی تاکید داشته و معمولا با ساز و دهل انجام می شود.
⦁ رقص های آذری: یکی از رقص های سنتی و محلی مردم در آذربایجان، رقص فولکلوریک است. این رقص توسط هر نسلی به نسل بعد منتقل می شود.

رقص آذری
⦁ رقص های بلوچی: این رقص که اصولا توسط مردم سیستان و بلوچستان انجام می شود، نوعی رقص شمشیر است. البته رقص چوب آن نیز همراه با ساز و دهل در این منطقه اجرا می شود.
⦁ رقص های قاسم آبادی: این نوع رقص مختص استان گیلان بوده و مردم این استان در ایام شادی خود، آن را به اجرا در می آورند.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجاره روزانه خانه در تهران

اجاره روزانه خانه در تهران

اجاره روزانه خانه در تهران

اجاره ویلا در شمال

اجاره ویلا در شمال

اجاره ویلا در شمال

اجاره ویلا ، سوئیت و آپارتمان مبله

دسته‌ها

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به املاک باشی می باشد.