Connect with us

اجاره سوئیت

مراسم پیرشالیار کردستان ؛ جشن عروسی با قدمت تاریخی

یکی از جشن های مذهبی در استان کردستان در منطقه اورامان، که هر ساله گردشگران و مسافران بیشتری را به این منطقه دعوت می کند، مراسم پیرشالیار است. در این مراسم مردان روستا با دف نوازی و جشن و پایکوبی، دام هایی که توسط مردم روستا اهدا شده اند را قربانی می کنند.

Published

on

پیر شالیار

کردهای ایرانی همچون دیگر اقوامی که در این مرز و بوم زندگی میکنند، از آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود برخوردار هستند. یکی از رسوم منطقه کرد نشین ایران، برگزاری جشنی عرفانی در اواسط بهمن ماه است. مراسم پیرشالیار که معمولا در روزهای پایانی بهمن ماه در استان کردستان برگزار می شود، نوعی جشن خاص با رقص و پایکوبی آیینی است.

در مراسم پیرشالیار مردم محلی اقدام به قربانی کردن دام های می نمایند که مردم روستا به عنوان هدیه به این مراسم اهدا کرده اند. پس از آن در این منطقه مردم با دف نوازی و پختن آش مخصوص، شروع به برگزاری جشن و پایکوبی می نمایند. این مراسم که در روستای اورامان تخت در استان کردستان برگزار می شود، به عنوان یک جشن خاص و لذت بخش توسط مردم دیگر استان ها مورد استقبال قرار گرفته است.

به همین دلیل بسیاری از مردم جهان در بهمن ماه استان کردستان را برای سفر انتخاب می کنند، تا این مراسم تاریخی و عرفانی را از نزدیک مشاهده کنند.

پیر شالیار

نحوه برگزاری مراسم پیرشالیار در کردستان

همانطور که می دانیم هر فرهنگ و استانی در کشور ما دارای جشن ها و مراسم عزاداری خاصی هستند. برخی از این مراسم چنان لذت بخش و خاص هستند، که می توانند انسان را برای مدت طولانی درگیر خود کنند. مراسمی که در روستای اورامان برگزار می شود، در اصل یکی از این جشن های مذهبی و عرفانی به شمار می رود.

از این رو بیشتر مردم از سراسر کشور با مراجعه به وب سایت املاک باشی در این منطقه اقدام به اجاره خانه یا سوییت می کنند، تا اواسط بهمن ماه خود را به استان کردستان برسانند و از نزدیک شاهد برگزاری این مراسم باشکوه باشند.  در این مراسم به دلیل عرفانی بودن آن، مردم محلی حضور زنان را در مراسم جایز نمی دانند. اما با این وجود زنان و مردان زیادی از دیگر شهرها و استان ها به این منطقه سفر می کنند تا از نزدیک شاهد برگزاری مراسم پیرشالیار باشند.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجاره روزانه خانه در تهران

اجاره روزانه خانه در تهران

اجاره روزانه خانه در تهران

اجاره ویلا در شمال

اجاره ویلا در شمال

اجاره ویلا در شمال

اجاره ویلا ، سوئیت و آپارتمان مبله

دسته‌ها

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به املاک باشی می باشد.